...
  • 26 października 2021

Jak THC wpływa na świadomość człowieka

Top Image Bottom Image

Wyobraź Sobie pierwszy i ostatni dzień Twojej edukacji szkolnej. Jak bardzo zmieniło się Twoje postrzeganie świata przez ten okres? Nawet jeśli byłeś osobą, która niezbyt uważnie podchodziła do tematów poruszanych przez nauczyciela, nieustannie przetwarzałeś informacje. Siedząc i przyswajając bodźce, które do Ciebie docierały, starałeś się Sobie to wszystko wyobrazić, ułożyć w odpowiedni ład lub też powtórzyć z nadzieją zapamiętania. A teraz zastanów się chwilę czy pamiętasz, jak jedna informacja potrafiła ‘rozwalić’ cały Twój światopogląd, nadać nowego sensu krążącym wokoło wskazówkom zegara i pozwoliły Ci dojść do pewnej świadomości? Taka zapamiętana myśl zostaje już z Tobą na zawsze. Po usłyszeniu danej informacji zdajesz Sobie sprawę, iż zjawiska, które zachodzą wewnątrz organizmu (np. informacja, że Twój mózg stara się ignorować fakt, że cały czas oczy widzą czubek nosa) albo są zjawiskami zewnętrznymi zachodzącymi w środowisku (np. fakt, że ziemia kręci się wokół słońca, a nie na odwrót) poszerzają twoją świadomość. W Twoim mózgu tworzy się siatka połączeń neuronów, do których masz dostęp jako człowiek. Taki stan psychiczny, w którym zdajemy, Sobie sprawę z jakiegoś zjawiska nazywamy właśnie świadomością. Ten sam proces tworzenia nowych dróg myśli zachodzi, gdy zaczynamy się nad czymś zastanawiać, gdy łączymy fakty, sklejamy je w jedną całość albo tniemy na kawałki i dopasowujemy do siebie.

neuroprzekaźniki – związek chemiczny, którego cząsteczki przenoszą sygnały pomiędzy neuronami (komórkami nerwowymi).

Co jest odpowiedzialne za transport informacji w naszym mózgu?

Neuroprzekaźniki (neurotransmiter, neuromediator) to cząsteczki chemiczne, za pomocą których poszczególne komórki nerwowe komunikują się ze sobą. Wydzielanie neuroprzekaźników między komórkami wywołuje pobudzenie do różnych czynności. Przykładem może być tu glutaminian, który bierze udział w prawie każdej pobudzającej funkcji mózgu. Można powiedzieć, że jest mediatorem emocji, koordynacji ruchowej, poznania i informacji sensorycznej. Odgrywa on ogromną funkcję w naszym mózgu, ponieważ jest odpowiedzialny w hipokampie (tylna części przyśrodkowej powierzchni płata skroniowego) za zapamiętywanie, wspomnienia i zdolność orientacji w przestrzeni. Gdy natomiast impulsy nerwowe przestają płynąć między komórkami, mówimy tu o neuroprzekaźnikach hamujących. Zmniejszają one prawdopodobieństwo aktywności neuronu jak np. koordynacja procesów zasypiania, kontrola nastroju i samopoczucia. Na to, czy jakieś czynności będą pobudzone, a inne zahamowane duży wpływ mają swoiste zdolności tytułowego kannabinoidu, którym jest THC.

Wpływ THC na świadomość

THC wpływa na korę mózgu. Kora mózgowa jest to nadrzędny ośrodek mózgu sterujący myśleniem, uczuciami, decyzjami. Ośrodek ten skupiając się na wąskim zakresie działań hamuje inne połączenia nerwowe. THC ma zdolność do zatrzymywania neuroprzekaźników w korze. Wynikiem tego jest zatrzymanie hamowania, co daje możliwość odblokowania dostępu Twojego mózgu do innych płaszczyzn wrażeń sensorycznych. Z reguły stajesz się bardziej kreatywny, łatwiej dostrzegasz pewne zależności i dochodzisz do nowych wniosków a odbierane bodźce są nasilone. Biorąc pod uwagę Twoje indywidualne cechy, ale też rodzaj produktu bogatego w THC, z którego skorzystasz (marihuana ma wiele różnych gatunków, o wielorakim profilu terpenowym stąd też jej działanie może być różne) odczucia mogę się różnic od tych podanych wcześniej. Dzięki otwarciu się nowych drzwi możesz doświadczać przypływu wielu nowych, nieznanych Ci wcześniej informacji. Nagła wzmożona kreatywność i wyostrzone zmysły zaburzają poczucie czasu, przez co może Ci się wydawać, że czas leci bardzo wolno, gdzie w rzeczywistości tak naprawdę zrobiłeś wiele czynności myślowych w tak krótkim czasie. Raz już poznane nowe możliwości są motorem do doświadczania i odkrywania różnorakich zjawisk. Dlatego bardzo często Marihuana używana jest przez osoby ze świata artystycznego. Warto wspomnieć tu także, że spożywanie produktów z THC wpływa na wydzielanie się w mózgu dopaminy. Jest to neuroprzekaźnik, dający poczucie satysfakcji i spełnienia. To właśnie chwilowo mocno podwyższony poziom dopaminy sprawia, że palacze odczuwają euforię, ekscytację i chęci do działań. Musisz wiedzieć, że nie tylko dobre stany towarzyszą w takim odblokowaniu. Ponieważ człowiek odczuwa różne emocje i może się tak przydarzyć, że otwarcie dostępu do wielu innych dróg wiązać się będzie z przypływem złych stanów psychicznych (potocznie nazywamy to bad tripem, zły stan psychiczny może przyczynić się do pogłębienia odczuć przed użyciem THC). Różne rozmieszczenie i zagęszczenie receptorów kannabinoidowych w mózgu, na które działa THC powoduje to, że dla jednego będzie to bardzo przyjemne doznanie z kolei dla drugiej osoby może objawiać się to wystąpieniem stanów lękowych lub ich pogłębienie. Często przyczyną może być towarzyszące ogólne napięcie emocjonalne przed zażywaniem THC. Zestaw bodźców dostarczanych przez otoczenie gra także kluczową rolę w tym, jak organizm zareaguje na ten kannabinoid. W przypadku takiej reakcji Twojego organizmu na THC powinieneś zapoznać się z naszym artykułem (który niebawem się ukarze) o tym, jak poradzić Sobie z wystąpieniem tak zwanego ‘bad tripa’.

WrocWeed ul. Piłsudskiego 64/1b
od pn-pt w godzinach 10:00-19:00 oraz w soboty 10:00-14:00

OswWeed ul. Wrocławska 114
od pn-pt w godzinach 9:00-17:00 oraz w soboty 10:00-14:00

ZMCWeed ul. Piłsudskiego 11
od pn-pt w godzinach 9:30-17:30 oraz w soboty 10:00-16:00

Możesz też porozmawiać z nami na czacie na naszych social mediach:

FB: PolandWeed

IG: Polandweed (@polandweed.pl)

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.