• 8 grudnia 2021

Terpeny konopne

Top Image Bottom Image

Konopia, jedno z największych bogactw flory, nazywana jest przez jej miłośników królową roślin. Kryje w sobie wiele ciekawych substancji. Oprócz najbardziej znanych kannabinoidów czy flawonoidów tuż przed naszymi nosami bogaty świat chemiczny odsłaniają nam terpeny. Te naturalnie występujące oleje eteryczne nadają niepowtarzalny zapach roślinom. Tysiące terpen, a każdy o unikalnym aromacie i właściwościach, możemy znaleźć także w wielu innych roślinach, przyprawach czy owocach. Przez dziesiątki lat uważane za mało istotne substancje odpowiedzialne głównie za zapach, teraz dzięki rozwojowi badań nad tym tematem cieszące się coraz większym zainteresowaniem.

Kilka słów o terpenach

Terpeny to aromatyczne i lotne związki organiczne, które powstają w wyniku połączenia jednostek węglowodoru o 5 atomach węgla, zwanego izoprenem (najpowszechniej występujący węglowodór pochodzenia roślinnego lub produkowanego przez ssaki). Te aromatyczne cząsteczki wytwarzane są w żywicy roślin. Obecność terpen w roślinach jest szalenie ważna, ponieważ spełniają one naturalną funkcję obronną przed szkodnikami, równocześnie pełniąc funkcję wabika dla owadów w celu jej zapylenia. W aromaterapii ich właściwości lecznicze wykorzystywane są do regulacji nastroju, problemów ze snem lub ogólnego stanu zdrowia. Mają także swoje zastosowanie w kosmetyce. Wyróżnić tu musimy Limonen, który jest stosowany jako środek zapachowy, biodegradowalny rozpuszczalnik organiczny, przyjazny dla środowiska. Terpeny to wtórne metabolity, które nadają właściwości organoleptyczne (aromat i smak) roślin i stanowią większość olejku eterycznego wytwarzanego przez rośliny aromatyczne.

Terpeny w konopi

Najważniejsze jednak dla człowieka jest to, że związki te, zwarte w tej wielopłaszczyznowej roślinie mogą przynosić wiele korzyści zdrowotnych. W konopiach znajduje się ponad 100 terpenów, które odpowiadają w dużej mierze za ich właściwości i charakterystyczny aromat, taki jak cytrusowy, jagodowy, miętowy czy sosnowy. Towarzyszące im kannabinoidy, flawonoidy tworzą unikalne mieszanki o szerokim zastosowaniu medycznym. Przez synergiczne działanie różnych związków organicznych dają lepsze lub nowe efekty terapeutyczne. Terpeny same w sobie mają swoiste właściwości prozdrowotne i fakt, że ich obecność wzmacnia działanie poszczególnych substancji, pokazuje o ich wyjątkowości mimo tego, że uważane są za drugorzędne związki chemiczne. Przede wszystkim wpływają one korzystnie na zmniejszanie lęku, zwiększają aktywność korową, niwelują patogeny układu oddechowego, a także pomagają zwalczać stany zapalne organizmu. Dodać tu należy, że nie wykazują one działania psychoaktywnego. Działają w bardziej subtelny sposób, zmieniając nasz nastrój poprzez interakcję z układami dopaminy i serotoniny. Każdy indywidualny terpen wiąże się z unikalnymi efektami. Niektóre promują rozluźnienie i odprężenie, podczas gdy inne promują koncentracje i pobudzenie.

Wymienimy najczęściej występujące terpeny w konopiach:

LINALOOL:
– poprawa samopoczucia, uspokojenie aromat kwiatowy.
Właściwości terapeutyczne:
– przeciwbólowe
– przeciwlękowe
– przeciwzapalne

BETA-CARYOPHYLLEN:
-zmniejszenie stresu aromat pieprzowy, ostry, goździkowy.
Właściwości terapeutyczne:
– przeciwbólowe
– przeciwlękowe

LIMONENE:
– poprawa nastroju, zmniejszenie stresu aromat cytrusowy.
Właściwości terapeutyczne:
– przeciwbólowe
– przeciwzapalne
– przeciwbakteryjne

ALFA-PINENE:
– poprawa koncentracji, poprawa pamięci, aromat sosnowy.
Właściwości terapeutyczne:
– przeciwastmatyczne
– przeciwbólowe
– przeciwzapalne
– przeciwbakteryjne
– onkologiczne

Mircen:
– zmniejszanie stresu
Właściwości terapeutyczne:
– uspokajające
– przeciwbólowe
– przeciwzapalne

Jak stosować terpeny

Metody stosowania można podzielić na doustne (olejki) oraz inhalację (susz). Olejki CBD zawierające terpeny mają łagodniejszy smak. Aplikacja kroplomierzem jest bardzo łatwym i wygodnym sposobem dla osób, które wybierają taki sposób przyjmowania substancji czynnych. Mała buteleczka z łatwością mieści się w każdej kieszeni. Inhalacja Terpen w formie oparów do płuc sprawia, że substancje te bardzo szybko przedostają się do krwiobiegu. Najlepszym sposobem na przeprowadzenie inhalacji jest waporyzacja suszu ze względu na możliwość ustawienia temperatury w waporyzatorze. Te delikatne związki mogą ulec utlenieniu pod wpływem zbyt wysokiej temperatury, dlatego tym bardziej warto zaopatrzyć się w taki gadżet. Waporyzator z szerokim zakresem kontroli temperatury pozwala na wydobycie konkretnych związków. Należy tu nadmienić, że każdy terpen ma inną temperaturę parowania.

Wybrane terpeny i temperatury ich parowania:
LINALOOL – 198° Celsjusza
BETA-CARYOPHYLLEN – 160° Celsjusza
LIMONENE – 177° Celsjusza
ALFA-PINENE – 155° Celsjusza
MIRCEN – 166° Celsjusza

Waporyzatory możesz znaleźć tutaj: Vaporizery(polandweed.pl)

Produkty wybierane najczęściej

Coraz więcej konsumentów wybiera produkty konopne w pełnym spektrum takie, które zawierają różne fitozwiązki. Wysoki poziom i ilość tych substancji czynnych z konopi zapewnia holistyczne działanie. Dzięki obecności terpen produkt wykazuje wyższą przyswajalność a efekt terapeutyczny ulega wzmocnieniu. Produkty konopne z terpenami znajdziesz w naszej ofercie sprzedażowej pod postacią olejków lub suszy. Oferujemy także terpeny występujące jako wyizolowane pojedyncze substancje.

Zapraszamy do zapoznania się z odnośnikami poniżej, które odeślą Cię do konkretnego produktu z kategorii terpeny:

Terpen Beta-kariofilen – pomaga się odprężyć.
Terpen Farnezol – działa na skupienie uwagi, a jednocześnie na rozluźnienie i spokój.
Terpen Limonen – działa pobudzająco i odświeżająco.
Terpen Mircen – działa synergistycznie z innymi kannabinodiami potęgując działanie.

WrocWeed ul. Piłsudskiego 62/1b
od pn-pt w godzinach 10:00-19:00 oraz w soboty 10:00-14:00

OswWeed ul. Wrocławska 114
od pn-pt w godzinach 9:00-17:00 oraz w soboty 10:00-14:00

ZMCWeed ul. Piłsudskiego 11
od pn-pt w godzinach 9:30-17:30 oraz w soboty 10:00-16:00

Możesz też porozmawiać z nami na czacie na naszych social mediach:
FB: PolandWeed
IG: Polandweed (@polandweed.pl)